East Bernard

Skip to main content
Mobile Menu
En Español

EBHS Girls Track @ Rice Relays Results

Varsity Girls Track Results

Rice Relays

Shot Put                     Rebecca Rabius                                  1st                    34’8 ½”

Long Jump                  Cheslee Karasek                                 1st                    16’2 ¼”

                                    Dee Dee Smith                                   3rd                    15’9”

Triple Jump                 Taylor Swoboda                                 1st                    33’7”

                                    Lexi Marik                                           4th                    32’2”

                                    Cheslee Karasek                                 5th                    32’1 ½”

High Jump                   Dee Dee Smith                                   5th                     4’10”

Pole Vault                   Emily Kurtz                                         2nd                    8’0”

3200m. run                 Liz Guerra                                           2nd                   12:13

                                    Jillian Hlavinka                                   5th                    12:28

4x100 D. Smith, L. Marik, Autumn Sandoval, C. Karasek    2nd                   51.31

800m. run                   MacKensi Muzik                                 1st                    2:24.97

                                    Jessica Rabius                                     2nd                   2:25.70

100m. hurdles            Dee Dee Smith                                   2nd                   16.69

                                    Baylee Jankowski                               4th                    17.47

                                    Lexi Marik                                           5th                    17.48

4x200 D. Smith, M. Muzik, Kinley McPaul, C. Karasek         1st                    1:48.66

200 m. dash                Cheslee Karasek                                 4th                    27.43

1600m. run                 Jillian Hlavinka                                   3rd                    5:41.56

                                    Liz Guerra                                           4th                    5:41.62

4x400 M. Muzik, T. Swoboda, Erin Dawson, J. Rabius         2nd                   4:16.00

Team Totals

1st        East Bernard               158                  4th        Bellville           54        *12 Teams competed

2nd       Rice                             125                  5th        Palacios          53 ½

3rd        Hallettsville                59                   6th        Tidehaven      45

                        

 

 

 

J.V. Girls Track Results

Rice Relays

Triple Jump                 Hayley Hoegemeyer                          1st                    31’7 ¾”

                                    Brooke Petrenella                              2nd                   31’1”

Long Jump                  Brooke Dirba                                      1st                    14’5 ¼”

                                    Tori Koenig                                         5th                    13’11”

High Jump                   Tori Koenig                                         2nd                   4’6”

Pole Vault                   Brooke Petrenella                              1st                    6’6”

3200m. run                 Alyssa Schulte                                    3rd                    14:21

                                    Gracelyn Martinez                             4th                    14:23

4x100 B. Petrenella, T. Koenig, Maddy Sainz, B. Dirba        2nd                   55.03

800 m. run                  Aracely Acevedo                                2nd                   2:40

                                    Kara Riley                                           3rd                    2:43.5

100m. dash                 Brooke Dirba                                      6th                    14.41

4x200 M. Sainz, Leslie Mikes, T. Koenig, B. Petrenella        2nd                   1:59

400m. dash                 Aracely Acevedo                                2nd                   67.03

                                    Cana Matthys                                     5th                    69.65

                                    Kara Riley                                           6th                    70.19

1600m. run                 Gracelyn Martinez                             1st                    6:13.91

                                    Alyssa Schulte                                    5th                    6:28.00

4x400 B. Petrenella, T. Koenig, C. Matthys, A. Acevedo      1st                    4:39.94

Team Totals

1st                   East Bernard               147.5                           6th        Yorktown       33

2nd                   Palacios                      120.5                           * 12 Teams competed

3rd                    Hempstead                 83

4th                    El Campo                    59

5th                    Hallettsville                54

 

 

Published Print