East Bernard

Skip to main content
Mobile Menu
En Español

EBHS Girls Track Results from Sweeny Track Meet

Results Sweeny Track Meet

High Jump                               Dee Dee Smith                       5th                                4’8 ½”

Long Jump                              Dee Dee Smith                       3rd                                16’5 ½”

                                                Lexi Marik                               5th                                15’8”

Triple Jump                             Taylor Swoboda                     1st                                35’2” (PR)

                                                Cheslee Karasek                     5th                                33’1 ½”

Shot Put                                 Rebecca Rabius                      2nd                               36’0”

3200m. run                             Liz Guerra                               1st                                12:18.0

                                                Jillian Hlavinka                       3rd                                12:58.0

4x100 D. Smith, T. Swoboda, Autumn Sandoval, C. Karasek                       4th         50.67

800m. run                               MacKensi Muzik                     1st                                2:26.49

                                                Jessica Rabius                         2nd                               2:28.87

100m. hurdles                        Dee Dee Smith                       2nd                               15.56

4x200 D. Smith, M. Muzik, T. Swoboda, C. Karasek             3rd                                1:47.61

300m. hurdles                        Lexi Marik                               2nd                               50.24

200m. dash                             Cheslee Karasek                     1st                                25.98 *School                                                                                                                                                 record

1600m. run                             Liz Guerra                               1st                                5:44.91

                                                Jillian Hlavinka                       2nd                               5:48.90

4x400 M. Muzik, L. Marik, T. Swoboda, J. Rabius                3rd                                4:21.63

**11 Teams competed in this meet/standings for the top 6

Team Standings

1st        East Bernard               142                              6th        Hitchcock       44

2nd       Needville                    103

3rd        Bay City                       98

4th        Sweeny                       80

5th        Calhoun                      49

 

 

 

Published Print