East Bernard

Skip to main content
Mobile Menu
En EspaƱol

EBHS Boys Rice Track Meet Results

Rice Relays
Division:  Varsity Boys
3-1-2018
                 
Event: Shot Put   Event: Discus
Place Contestant School Distance   Place Contestant School  Distance
1 Farrow Sweeny 45'8"   1 Tovar Rice 126'6"
2 Williams Tidehaven 42'10"   2 Williams Sweeny 126'3"
3 Brooks Sweeny 42'1"   3 Caritt Gonzales 124'11"
4 Caritt Gonzales 42"   4 Wiggington Rice 113'6"
5 Tovar Rice 40'7"   5 Alcaler EB 112'2"
6 Schlemer LG 40'2"   6 Wail Sweeny 110'4"
                 
Event: Long Jump   Event: Triple Jump
Place Contestant School Distance   Place Contestant School Distance
1 J. Johnson Sweeny 21.2"   1 V. Nguyen  Palacios 43'5
2 Davidson Sweeny 20.7"   2 Callahan Sweeny 43'
3 McKenzie  LG 20.2"   3 Davidson Sweeny 41'10
4 Brown EB 19.11"   4 Brown EB 41
5 Schulman Rice 19.7" flip 5 Jordan Gonzalez 40'7 1.2
6 Chapman EB 19.7" flip 6 Clemons Sweeny 40'6
                 
Event: High Jump   Event: Pole Vault
Place Contestant School Height   Place Contestant School Height
1 Seamen Palacios  6'6"   1 C. Nagler  Sweeny  13'6"
2 Davidson Sweeny 6'2"   2 Petrenella EB 11"
3 Nichols EB 5'6"   3 Morse  EB 11"
4         4 Hunter EB 10'6"
5         5 K. Truss LG 10"
6         6 Walters Tidehaven 10"
                 
Event: 3200m   Event: 4x100m Relay
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Mackey Sweeny 10:48   1   Sweeny 43"81
2 Badger EB 10:49   2   EB 44"96
3 Lujan Rice 11:36   3   Rice 45"02
4 Robles Rice 11:41   4   Tidehaven 45"40
5 Vasques Rice 12:05   5   Weimar 45"47
6 Barton EB 12:11   6   Gonzales 46"34
                 
Event: 800m   Event: 110m Hurdles
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Reese Sweeny 02'07"99   1 Schluman  Rice 15"31
2 Whitley EB 02'11"99   2 Covinton Sweeny 16"09
3 Ramirez Gonzales 02'13"21   3 Jordan Gonzales 16"59
4 VonGontard Tidehaven 02'14"93   4 D. Ramos Gonzales 17"72
5 Guerrero Sweeny 02'21"30   5 G. Zeinart  Rice 18"02
6 Velasquez Palacios  02'24"05   6 J. Poteet Gonzales 18"12
                 
Event: 100m   Event: 4x200m Relay
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Marshall Sweeny  11"28   1   Sweeny  1"33'06
2 Bonner  Sweeny  11"28   2   EB 1"33'46
3 R. Millet LG 11"37   3   LG 1"34'34
4 J. Branch Gonzales 11"38   4   Hville 1"35'00
5 Green Tidehaven 11"60   5   Yorktown 1"35'30
6 Schular EB 11"69   6   Tidehaven 1"35'56
                 
Event: 400m   Event: 300m Hurdles
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 K. Korenek Rice 52"25   1 C. Schulman  Rice 41"38
2 Anderson EB 52"50   2 Covington Sweeny 42"83
3 R. Jones Sweeny 52"53   3 J. Haardt LG 43"61
4 Stearman EB 53"78   4 J. Jordan Gonzales 43"72
5 G. Olive Weimar 53"86   5 B. Gardiner LG 44"60
6 M. Apuricio Palacios  54"25   6 Hlavinka EB 47"46
                 
Event: 200m   Event: 1600m
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Johnson Sweeny 21"81   1 Badge EB 05"02'87
2 Bonner Sweeny 23"43   2 Maekey Sweeny 05"03'37
3 M. Johnson LG 23"56   3 Ramirez Gonzales 05"12'05
4 B.Metting Yorktown 23"87   4 Olmos Flatonia 05"22'78
5 M. Darden LG 24"24 Flip 5 Cook Rice 05"25'09
6 X. Haynes Palacios 24"24 Flip 6 Barta EB 05"26'21
                 
                 
                 
                 
                 
Event: 4x400m Relay     Team Totals
Place Contestant School Time   Place School Points  
1   LG 3'33'62   1 Sweeny 220  
2   Sweeny 3'34'42   2 East Bernard 121.5  
3   EB 3'37'28   3 Rice  75.5  
4   Weimar 3'41'56   4 LaGrange  64  
5   Ganado 3'47'27   5 Gonzales 45  
6   Hville 3'48'24   6 Tidehaven 24  
          7 Palacios 23  
          8 Weimar 14  
          9 Hallettsville 10  
          10 Yorktown 8  
          11 Flatonia 4  
          11 Ganado 4  
          13      
          14      
          15      
          16      
Rice Relays
Division:  JV Boys
3-1-2018
                 
Event: Shot Put   Event: Discus
Place Contestant School Distance   Place Contestant School  Distance
1 Cruz Sweeny  42'6 1/2"   1 Cruz Sweeny 109'9"
2 Davidson Rice 37'10"   2 T. Fields  Rice 102"
3 Stovall Rice 36'4"   3 McAfee Hville 99'1"
4 C. Lee EB 34'10"   4 Winters Sweeny 94"
5 K. Konvicka  Hville 33'5"   5 Lee EB 84'10"
6 Rice Rice 33   6 Mata Ganado 83'11"
                 
Event: Long Jump   Event: Triple Jump
Place Contestant School Distance   Place Contestant School Distance
1 Burton LG 17'11"   1 K. Garcia  Weimar  39'3"
2 K. Garcia Weimar 17'9 1/2"   2 D. Ramirez  Yorktown 37'7"
3 Garcia Tidehaven 17'8 1/2"   3 C. Huffman  Palacios  36'6"
4 Jarvis LG 17'7 1/2"   4 Perez  Tidehaven  36'3"
5 Perez Tidehaven 17'3"   5 Sardinea  Tidehaven  35'7"
6 Smith Tidehaven 17'1"   6 N. Casarez  Gonzalez  32'6" 
                 
Event: High Jump   Event: Pole Vault
Place Contestant School Height   Place Contestant School Height
1 Amey Sweeny 5'6"   1 Brudt LG 9'6"
2 Smith Tidehaven 5'6"   2 M. Taylor Sweeny 9"
3 Sims Rice 5'4"   3 Caughman LG 8'6
4 K. Matthews EB 5'4"   4 Morales Palacios 8'6
5 Mueller LG 5'4"   5      
6 Brasher Hville 5'2"  flip  6      
                 
Event: 3200m   Event: 4x100m Relay
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Garrison Sweeny 12:05   1   LG  46:65
2 Diaz Palacios 12:27   2   Sweeny 47"48
3 Townsend EB 12:47   3   Tidehaven 47"61
4 Padron Palacios 13:10   4   EB 48"37
5 Steffens EB 13:12   5   Rice 48"52
6 Davie EB 13:57   6   Gonzales 49"26
                 
Event: 800m   Event: 110m Hurdles
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Rosas Weimar 02'22'58   1 Schmidt EB 18"65
2 Judd Hville 02'22'82   2 C. Gee Yorktown 19"38
3 Dodson Sweeny 02'24'57   3 Benes Gonzales 19"64
4 Cubis EB 02'25'30   4 Garcia Weimar 19"94
5 Whitley EB 02'26'33   5 taylor Sweeny 20"14
6 Almazuer  Gonzales 02'31'11   6 Elias Ganado 20"22
                 
Event: 100m   Event: 4x200m Relay
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Rebector Sweeny 11"72   1   LG 01'39"84
2 Jarvis LG 11"75   2   Sweeny 01'42"22
3 Carillo LG 11"85   3   EB 01'42"47
4 G. Hayes Palacios 11"97   4   Hville 01'42"78
5 C. Hoffman Palacios 12"34   5   Tidehaven 01'43"31
6 X Ortiz Palacios 12"37   6   Gonzales 01'48"32
                 
Event: 400m   Event: 300m Hurdles
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 Dirba EB 57"50   1 Schmidt EB 46"88
2 Bludah Hville 58"77   2 Garcia Weimar 47"14
3 Dotson Sweeny 59"28   3 Benes Gonzales 47"85
4 D. Levi Rice 59"90   4 Alverez Ganado 47"89
5 K. Sims Rice 1'01"21   5 M. Sanchez Palacios 48"90
6 Lopez EB 1'01"56   6 Meijas Tidehaven 49"11
                 
Event: 200m   Event: 1600m
Place Contestant School Time   Place Contestant School Time
1 G. Haynes Palacios 24"18   1 Rosas Weimar 05"24'34
2 Carillo LG 24"50   2 Judd Hallettsville 05"26'17
3 Silgero Hville 25"21   3 Garrison Sweeny 05"30'28
4 C. Huffman Palacios 25"25   4 Whitley EB 05"30'81
5 Thomas Hville 25"69   5 Almaguer Gonzales 05"46'36
6 Brandt LG 25"79   6 Townsend EB 05"46'96
                 
                 
                 
                 
                 
Event: 4x400m Relay     Team Totals
Place Contestant School Time   Place School Points  
1   Tidehaven 3'55'25   1 Sweeny 115  
2   EB 3'56'53   2 LaGrange 107  
3   LG 3'58'22   3 East Bernard 97  
4   Gonzales 4'03'19   4 Tidehaven 65  
5   Rice 4'10'41   5 Hallettsville  51  
6   Hville 4'11'65   6 Palacios 49  
          7 Rice 43  
          8 Weimar 42  
          9 Gonzales 30  
          10 Yorktown 16  
          11      
          12      
          13      
          14      
          15      
          16      
                 
                 
Published Print